Neuvěřitelné se stalo skutkem! Po třech letech se opět vypravíme do českých vesnic v rumunském Banátu!
Termín: 29. 8.–3. 9. 2022
Cena: 7930 Kč
(cena je uvedena pro 30 účastníků, v případě většího zájmu bude snížena)
V ceně je zahrnuto:
· doprava zájezdovým autobusem
· ubytování: 3x nocleh v kempu, u místních rodin, ve vlastních stanech
· strava: polopenze
· pojištění
· místní průvodce
Podmínkou je věk účastníka: 18 let (min. v den odjezdu) a více
PROGRAM EXPEDICE:
po 29/8 – odjezd ve večerních hodinách z Ostravy
út 30/8 – ranní příjezd do české vesnice Svatá Helena, trek do obce Gernik (15 km, spaní ve stanech na zahradě, večeře)
st 31/8 – snídaně, pěší pochod do vesnice Rovensko (14 km, spaní ve stanech na zahradě, večeře)
čt 1/9 – snídaně, pěší přesun do obce Sichevița, přejezd autobusem do vesnice Eibenthal (13 km, spaní ve stanech v kempu U medvěda, večeře)
pá 2/9 – Eibenthal, návštěva krajanů, soutěska Dunaje, ve večerních hodinách odjezd domů
so 3/9 – ráno/dopoledne příjezd do Ostravy
Povinné vybavení:
• kvalitní a vyzkoušený stan, spacák, karimatka
• trekingové oblečení pro pobyt v horách ve špatném počasí
• dobrá obuv
• vlastní strava na treky (oběd, svačina)
• kapesné: doporučená částka pro studenty 1000 Kč
Chcete s námi vyrazit do Banátu?
Průběh přihlašování:
Zájemci ve věku 18 let a více se budou nejprve registrovat prostřednictvím formuláře zde: https://forms.gle/X5ttNd1BfNWTKzcn9
Po naplnění minimální kapacity zájemci obdrží přihlášku a číslo účtu, kam do stanoveného termínu v červnu uhradí plnou částku ceny expedice.
INFORMACE
Dopravu a organizaci zajišťuje společnost VisitBanat s.r.o: www.visitbanat.com/o-nas; www.dovolena-banat.cz
Jde o expedici, nikoliv o klasický pobytový zájezd. Smyslem celého pobytu je seznámit se s nádhernou přírodou v oblasti rumunských Karpat a dunajské soutěsky, dále pak poznat naše krajany a šetrnou turistikou i přispět k záchraně mizející komunity banátských Čechů se svébytnými zvyky, tradicemi, mentalitou, kulturou a archaickou češtinou. Expedici z organizačního hlediska zajišťují lidé ze společnosti Dovolená v Banátu s podporou neziskové společnosti Člověk v tísni, o. p. s, kteří mají dlouholeté zkušenosti s pořádáním školních expedic do této oblasti. V terénu se nám bude věnovat místní průvodce. Veškeré výlety probíhají „na lehko“, kdy nám dodávka či terénní vůz odveze na cílovou stanici všechny těžké batohy, stany atd., přes den půjdete jen se svým příručním batůžkem.
Reportáž ze školní expedice v roce 2019: https://archiv.gyohavl.cz/www.gyohavl.cz/clanek/vyprava-za-krajany-expedice-banat-2019/index.html
Češi v Banátu
„Obyvatelstvo šesti českých vesnic v rumunském Banátu tvoří z naprosté většiny Češi. Většina zdejších se živí zemědělstvím, někteří muži pracovali v dolech, které se v posledních desetiletích uzavíraly. I přes dlouhá desetiletí života uprostřed jiných národů, především Rumunů a Srbů, si naši krajané dokázali udržet svůj jazyk, tradice a příslušnost k českému národu. Banátská čeština vás ve srovnání s tou naší současnou vás překvapí mile a úsměvně mnoha archaickými výrazy, tvary slov či slovosledy dnes již u nás doma dávno zapomenutými. Češi přicházeli do tzv. jižního Banátu jako kolonisté již v první polovině 19. století v několika vlnách. Opouštěli své domovy především kvůli špatné ekonomické situaci, muži kvůli dlouhé vojně. Tady se jim slibovala půda a osvobození od vojenské služby i roboty. Mnozí připlouvali na vorech po Dunaji! Roku 1823 byla založena Svatá Alžběta, která zanikla pro nedostatek vody, o rok později Svatá Helena. A po čase byly zakládány další.“