Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Krajské kolo Logické olympiády, kategorie C

Krajské kolo Logické olympiády, kategorie CDatum konání:
3.11.2023

V pátek 3. listopadu jsme se zúčastnili krajského kola Logické olympiády pořádané organizací Mensa ČR. Abychom si v tomto kole mohli zasoutěžit, museli jsme se v říjnovém domácím kole umístit mezi 60 nejlepšími studenty z celého kraje.

Soutěž se konala v zasedací místnosti Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě a skládala se ze tří částí.

V první části, písemném testu, bylo naším úkolem vyřešit co nejvíce úloh za pouhých 30 minut. Zabývali jsme se celkem dvaceti příklady, některé z nich šly řešit pouhým úsudkem, ale na jiné bylo nutné znát i základy kombinatoriky. V tomto testu byste nalezli především slovní úlohy a doplňování do různých tabulek a řad čísel. Odpovědi se zapisovaly do malých rámečků na boku zadání, takže soutěžící mohl správnou odpověď jen stěží odhadnout.

Ihned po skončení první části jsme se přesunuli k řešení promítaného testu. V tomto segmentu bylo opět zadáno dvacet úloh. Ty ale byly tentokrát promítány na plátno a na jejich vyřešení jsme měli různě dlouho dobu. Na lehčí úkoly jsme dostali pouze půl minuty, na ty obtížnější i minutu a půl.  Na rozdíl od písemné části jsme měli na výběr z pěti odpovědí (A až E), takže jsme si mohli tipnout, pokud jsme zrovna neznali správnou odpověď.  V promítaném testu se objevilo například tvoření obrázku na rozložené kostce či vybrání správného obrázku tak, aby vyhovoval určitým podmínkám.

Po krátké pauze s drobným občerstvením jsme dostali jedinečnou příležitost – získat cenné body, které budou přičteny k celkovému skóre, hraním různých logických her. Ale aby to nebylo tak jednoduché, o body jsme mohli také přijít. Navíc se jednalo o soutěž na rychlost – kdo se přihlásí jako první a řekne správnou odpověď, získává bod. S ostatními soutěžícími jsme například hledali trojice karet ve hře „SET“, počítali zebry na rozházené skládačce, nebo jsme pomocí indicií zjišťovali, co pije jeden z hostů ve hře „Restaurace“.

Sice jsme z důvodu silné konkurence do finále v Praze nepostoupili, ale i tak jsme si krajské kolo velice užili. Měli jsme šanci se poznat s mnoha talentovanými studenty a celkově to pro nás byla velmi zajímavá zkušenost.