Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Matematická soutěž Pangea – finálové kolo Praha 16. - 17. červen 2022

Matematická soutěž Pangea – finálové kolo Praha 16. - 17. červen 2022Datum konání:
17.6.2022

Pangea je matematická soutěž, která propojuje matematiku s jinými obory. Pro ročník 2021 / 2022 byla  zvolena  témata Cestovatelské objevy (námořnictví) a Hry.

Soutěž probíhá ve dvou kolech - školní a finálové kolo. Školního kola se na naší škole zúčastnili všichni žáci  nižšího gymnázia.

Ti nejlepší ze školního kola  - Tereza Maléřová 3.A, Richard Švec 2.B, Markéta Zelinková 2.B, Adéla Skřípková 1.B, Adéla Fikáčková3.A. Markéta Fikáčková 1.B - byli pozváni na finále do Prahy, které probíhalo 17. června 2022.

Do Prahy jsme vyrazili po skončení výuky ve čtvrtek odpoledne 16. června.

Na úmornou cestu vlakem jsme zapomněli při toulkách podvečerní Prahou – prohlídli jsme si Prašnou bránu, viděli odbíjet orloj na Staroměstském náměstí, Karolinum, došli na Karlův most. Na Kampě jsme se vyfotili s miminy, které lezou po Žižkovské věži, počkali na zelenou na semaforu v nejužší uličce v Praze, koupili si trdelník a pak se vrátili na hotel, abychom se dobře vyspali na páteční soutěžní den.

Soutěž probíhala v nové budově Národního muzea, v každé z kategorií soutěžilo cca 60 finalistů. Finálový test jsme vyplňovali 1 hodinu a pak se přesunuli do Valdštejnské zahrady, která byla tento den vyhrazena jen nám.

V sala terreně pak probíhaly velmi zajímavé přednášky – nejprve pracovníka pražské ZOO o tasmánských čertech a klokanech, pak Richarda Konkolského o jeho mořeplavectví, s posouváním tajemných soch Moai na Velikonočním ostrově nás seznámil člověk nejpovolanější – Ing. Pavel Pavel. Na závěr pan Janeček předvedl využití Mathesa ( matematická obdoba pexesa). Předávání cen se zúčastnila i prof. Zažímalová z Akademie věd a  místopředseda senátu pan Růžička.

Z našich žáků se nejlépe umístila Tereza Maléřová na 3. místě. Ale ani naši ostatní se neztratili – Markéta Fikáčková  obsadila 10. místo, Adéla Fikáčková 19.místo, Adéla Škrípková 21.místo a Richard Švec skončil 29.

Celá soutěž byla velmi povedená, finálové kolo skvěle zorganizované.

Závěrem děkujeme za finanční pomoc  Nadaci Proxima, která nám hradila dopravu a ubytování v hotelu v Praze.

Návštěva Prahy byla velice zábavná. Viděli jsme zajímavá místa a památky. 

Průběh soutěže a doprovodný program se mi hodně líbil.

Připojuji postřehy účastníků finále:

 

Soutěž jako každý rok doprovázela příjemná a přátelská atmosféra. Jediná, avšak veliká změna oproti minulým ročníkům se týkala vyhlášení vítězů, které se tentokrát odehrávalo ve Valdštejnské zahradě, na což jsem se velmi těšila. Účastnili jsme se zde čtyř zajímavých přednášek - o vačnatcích, mořeplavectví, Velikonočním ostrově a nové matematické hře. Celý program byl zakončen vyhlášením vítězů. Pro mě byl celý den dalším krásným nezapomenutelným zážitkem, ke kterému se, doufám, přidají ještě další podobné.

Tereza Maléřová, 3.A

 

Místo konání Pangey probíhalo v krásné budově vedle Národního muzea.

Doprovodný program pokračoval ve Valdštejnských zahradách.

Pobyt v hotelu Inn byl příjemný. V hotelu pracoval milý personál a pokoje byly hezké.

Paní profesorka Siváková nás provedla Prahou a ukázala nám různé památky.

Moc jsem si to užila. Bylo to zábavné. :) 

Děkuji za pěkně prožité dny.

 

Adéla Škrípková, 1.B

 

V Praze se mi líbil hotel, ve kterém jsme byli ubytováni. Také se mi líbil výlet, když jsme navštívili Karlův most a Valdštejnská zahrada, ve které probíhalo vyhodnocení soutěže.

Richard Švec, 2.B