Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Ostravský Hackathon 2023

Ostravský Hackathon 2023



Datum konání:
1.12.2023
Datum ukončení:
3.12.2023

Příští zastávka Vesmír a ostravský Hackathon. Co je to?

Na konferenci o příležitostech studentů do pražského planetária jsme vyrazili s jistotou, že se máme na co těšit. Bohatý program sliboval moderátora ČT Daniela Stacha, hosty Aleše Svobodu (záložního astronauta ESA) nebo například Pavla Suchana (astronoma, tiskového mluvčího Astronomického ústavu AV ČR, s nímž jsem v rámci astronomické olympiády absolvovala úžasnou prohlídku Ondřejovské hvězdárny). Skvěle připravení a pozitivně naladění hosté nám předávali své zkušenosti a zápal pro „space“. Během přestávek jsme se věnovali konzumaci připravených dobrot, objevování expozic pražského planetária a hlavně networkingu.  Vyfotili jsme se s Danielem Stachem a Alešem Svobodou u zaparkovaného Atlantisu. Z této akce jsem odjížděla s přesvědčením, že „space je super“, a každý (ať už vystudujete cokoli) si v něm rozhodně najde to své.

Hackathon* se v Ostravě konal letos vůbec poprvé. Volně navazoval na program konference „Příští zastávka: Vesmír“, která proběhla v pátek 1. prosince v pražském planetáriu. Hlavní organizátoři Ota Michálek a Jan Spratek a někteří účastníci konference se totiž sněhové vánici navzdory plynule přemístili do Světa techniky a pokračovali v krasojízdě. My účastníci jsme se během chvilky notně „nachytřili“ o ESA, ISS, o počítačích Astro-Pi, vesmíru a vůbec. Nechyběla ani videoprezentace studentů, kteří jsou tak dobří, že „podsedáky s jejich podobiznami (v nadživotní velikosti) zdobí Divadlo vědy”. Po luxusním guláši z papírových talířů jsme se rozdělili do místností a začali pracovat na výzvě Mission Zero.

Naším úkolem bylo naprogramovat obrazovku mikropočítačů na ISS tak, aby astronautům připomínala rodnou krajinu. Někteří šli cestou zobrazování vlajek, jiní přírody. V našem týmu se zrodil vynikající nápad naprogramovat obrazovku podle známé hry Super Mario. Po večeři jsme se naplno věnovali Mission Space Lab. Cílem této výzvy bylo změřit rychlost ISS pomocí fotek, které pořizuje kamera na oběžné dráze, to vše za 10 minut provozu mikropočítačů – toto je veškerý strojový čas, který nám ESA dá v dubnu 2024 k dispozici, abychom předvedli, co umíme. Za noc se nám podařilo udělat kus práce, kterou jsme patřičně rozespalí statečně odprezentovali porotě. V mezinárodní konkurenci jsme zvítězili. Děkuji Kubovi Obornému a Radimovi Strokovi za možnost přidat se k dream týmu a za nadšení, kterým mě nakazili pro dobrou věc. Úžasnému mentorskému duu děkuji za to, že celý hackathon zorganizovali, že nás trpělivě posouvali dál, a že nás rozptylovali skvělým humorem. Nebudu jistě mluvit jen za sebe, když řeknu, ze mě to opravdu bavilo a spoustu nového jsem se naučila. 

 

*) Hackathon (čti „hekaton“) je, když se hustí týpci zavřou na čtyřiadvacet hodin do místnosti se spoustou dobrého jídla a pokouší se uprogramovat se k smrti.

 

Za tým studentů Gymnázia Olgy Havlové

Lucie Endlová , 5.B