Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Putování historickým Krakovem a Osvětimí

Putování historickým Krakovem a OsvětimíDatum konání:
27.3.2024
Datum ukončení:
28.3.2024

Dějepravnou cestu k polským sousedům po stopách dějů starobylých i nedávných jsme letos se studenty septim a třetího ročníku podnikli ve dnech 27.-28. března. Neskutečně příjemná a kultivovaná grupa milovníků dějepravy viděla během dvou nabitých dnů mnoho zajímavých míst, ze kterých si všichni odnesli nezapomenutelné zážitky.

Během středy jsme prošli historické centrum Krakova s široširým rynkem a renesanční tržnicí Sukienicemi, královský Wawel s katedrálou, Colegium maius Univerzity Jagellonské i podvečerní Kazimierz, židovskou čtvrť, která přežila nacistické běsnění jen souhrou náhod.

Poté jsme se ve čtvrtek přesunuli do kláštera v Harmežích u Osvětimi, a zase po roce se setkali s otcem Markem, františkánem, milým a vzácným člověkem, vypravěčem příběhů a originálním průvodcem životy dvou vzácných osobností. Za jeho doprovodu jsme prošli obraz za obrazem podzemní kryptou kostela v Centru pamięci świętego męczennika Maksymiliana Kolbeho, duchovního, který obětoval svůj život za život spoluvězně v táboře Auschwitz-Birkenau. Prohlédli jsme si díla gdaňského scénografa Mariana Kołodzieje, vězně číslo 432, který vydal své svědectví po padesáti letech, v kresbách a obrazech. Ty vyplňují celý prostor krypty, ožívají v nich jeho lágrové vzpomínky, tváře vězňů i sadistických dozorců, ale ukrývají také vrstvy křesťanských i polských národních motivů. MK je pochován ve svém díle v podzemí. Cestu jsme zakončili prohlídkou základního tábora v Osvětimi a nedaleké Březinky.

Bylo to silné a byli jsme spolu rádi!