Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Septimáni v Centru výdeje humanitární pomoci

Septimáni v Centru výdeje humanitární pomociDatum konání:
25.3.2022

V pátek 25. března 2022 se studenti naší letošní septimy B vypravili na ostravskou Černou louku, kde při Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) před několika dny vzniklo rovněž Centrum výdeje humanitární pomoci (prostory bývalého Cooltouru). Naši studenti se rozhodli přiložit ruce k dobrému a ušlechtilému dílu. A skutečně nelenili...

Před budovou bývalého uměleckého klubu Cooltour si nás před devátou hodinou ranní vyzvedla laskavá a ochotná paní Veronika Kracíková, která nás hned v následujících minutách a bez dlouhého zdržování zasvětila do všech klíčových činností - třídění pytlů a krabic s oblečením, ale také základní "péči" o příchozí ukrajinské ženy a děti. Nezastírám, že jsem byl v prvních minutách toho všeho poněkud zaskočený a zmatený. Svou roli jistě sehrál i fakt, že jsem bývalý Cooltour v minulosti mnohokrát navštívil - a nebylo snadné vidět v místech, kde jsem dřív sedával u dobré kávy či rozmlouval se studenty na stužkovacím večírku, lidi vyhnané z vlastní země válkou, jak poněkud bezmocně postávají mezi všemi těmi regály s oblečením a snaží se s někým dorozumět.

A také za to bych chtěl vzdát hold svým milým, nepopsatelně šikovným studentům. Stačila jen chvilička a už jsem na vlastní oči viděl, jak dívky z mé třídy se zářivými a laskavými úsměvy pomáhají příchozím zorientovat se v prostorách centra, jak je odvádějí k jednotlivým regálům, a pomáhají jim dokonce i s oblékáním...

A stejně pilná práce probíhala i v horním "skladu" - nedokážu ani odhadnout, kolik těžkých pytlů s oblečením jsme asi roztřídili do papírových krabic s nápisy jako "děti do pěti let", "pánské bundy", "dívčí halenky" či "teplý mix" (poslední jmenovaná je "šifra" pro skutečně teplé zimní oblečení, kterého snad teď už nebude tolik třeba).

Bylo mi neskutečnou ctí i potěšením strávit se svými studenty těch několik hodin prací, která má v této těžké době rozhodně svůj velký smysl. Jsem na ně velmi pyšný. A nepochybuji o tom, že to z jejich strany nebyla pomoc poslední. Doporučujeme všem našim starším studentům: Zkuste to také. Uděláte dobrou věc. A pocit, který si poté odnesete, bude dobrý neméně.

Lukáš Bárta, t