Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Černá rusalka na literárním semináři

Černá rusalka na literárním seminářiDatum konání:
24.3.2022

   Pochmurná zimní krajina Novohradských hor na počátku 90. let. Ostnaté dráty zmizely a jednotky Rudé armády se chystají k odsunu. Dvěma mužům s temnou minulostí, poručíku pohraniční stráže Šturcovi a majoru sovětské posádky Treťjakovi, končí celoživotní kariéra a začíná tvrdý boj o přežití. Mladému knihovníkovi Tomášovi se naopak otevírá možnost změnit svůj život k lepšímu. Jejich osudy spojuje Černá rusalka, tajemná soška vyrobená v místní sklárně, kde kdysi vznikla skvostná sbírka hyalitového skla hraběte Buquoye, kterou všichni tři muži hledají. Postupně se tak odhaluje příběh, který sahá až do 19. století, a do nějž jsou zapleteni i další obyvatelé vsi Černé Domky a především osudová Rút a záhadná Petra. Na každého tu těžce dopadá rozpad starého světa i dědictví násilím poznamenaného kraje, který zpustnul a stal se zemí nikoho. O člověka se tu snadno pokouší šílenství nebo dokonce může přijít o život...

   Ačkoli by se mohlo zdát, že výše uvedený text bude nejspíš popisem zbrusu nového filmového thrilleru s řádně potemnělou atmosférou, není tomu tak - alespoň zatím tedy ne. Pokud se snad někdo v brzké době nerozhodne převést na plátno románovou prvotinu Martina Müllera Černá rusalka, kterou teprve před několika málo dny vydalo slavné české nakladatelství Paseka.

  A právě Martin Müller, bývalý student našeho Gymnázia Olgy Havlové (maturoval v roce 2008), spoluzakladatel ostravské umělecké formace Bezejmenná skupina (další členové: Karel Čížek, Lukáš Bárta, Jana Balcarová aj.), absolvent filmové scenáristiky na Masarykově univerzitě v Brně a reklamní kreativec, navštívil ve čtvrtek naše spojené literární semináře, aby předčítal ze své nové knihy a odpovídal na různorodé otázky našich studentů - o psaní, sbírání materiálů pro další chystanou knihu či o poctivé, perfekcionistické nakladatelské práci, se kterou se v Pasece setkal.

   Martin Müller si nás i naše studenty svým povídáním zcela získal. Velice mu i touto cestou děkujeme za to, že vážil cestu z Prahy speciálně na náš odpolední seminář, abychom si mohli jeho nový román prohlédnou hned "začerstva", dokud ještě voní tiskařskou barvou. Přejeme jemu i jeho Černé rusalce hodně štěstí a spokojených čtenářů.

Lukáš Bárta a Petr Šimíček