Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Soutěž ve stavbě mostů

Soutěž ve stavbě mostůDatum konání:
23.3.2023

Ve čtvrtek 23. 3.2023 se vydaly 2 týmy z 6.B na stavební fakultu VŠB, kde poměřily síly a nápaditost ve stavbě mostu s dalšími 15 týmy soutěžících z různých typů středních škol.

Pravidlem je, že týmy mohou stavět model mostu jen z přidělených špejlí, lepidla a provázku dané délky. Návrh modelu je volný, ale jeho originalita a vzhled jsou součástí hodnocení. Model mostu musí splňovat dané parametry – překlenutí 75 cm a 4 cm širokou vozovku. Most se na konci soutěže zváží a přejde se k destrukční zkoušce, která spočívá v postupném zatěžování mostu pomocí barelu vody, do kterého soutěžící sami nalévají vodu a tím most zatěžují. Celkový zatěžovací mechanismus je poté zvážen a finálním výsledkem je poměr hmotnosti mostu k celkovému zatížení.

Všichni soutěžící na stavbě mostu pracovali nepřetržitě 5,5 hodiny. Vznikly různé varianty mostů, některé velmi stabilní, některé byly opakem.

Naše 2 týmy s přehledem konkurovali dalším soutěžícím. Jeden z mostů unesl zátěž 10,2 kg a druhý dokonce 27,2 kg. Z celkového hodnocení si studenti Mikuláš Kuchař a Ondřej Wojtovič vysloužili 2. místo. Tým ve složení Linda Tomanovičová a Michal Strachota se umístil na 8. místě.

Gratulujeme soutěžícím, ceníme si jejich nasazení při tvorbě mostu.