Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Studentské volby do Evropského parlamentu

Studentské volby do Evropského parlamentuDatum konání:
21.5.2024
Datum ukončení:
22.5.2024
Ve dnech 21. a 22. května 2024 probíhaly v ČR Studentské volby do Evropského parlamentu. Také studenti naší školy starší 15 let měli možnost se do tohoto projektu organizace Člověk v tísni zapojit. Cílem Studentských voleb je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Studenti vybírali ze 30 stran, hnutí a koalic. Do projektu se letos zapojilo 265 škol, z toho 145 gymnázií, 95 středních odborných škol (SOŠ) a 25 učilišť (SOU). 
Na naší škole odevzdalo svůj hlas 100 voličů, z toho bylo 96 platných hlasů. Volební komise složená ze studentů kvinty A a sexty B zjistila, že na prvním místě se umístila koalice Přísaha a Motoristé s téměř 18 % hlasů, druhé místo se stejným počtem 13,5 % odevzdaných hlasů získaly hnutí Starostové a osobnosti pro Evropu a Česká pirátská strana. Hranici 5 % by ještě překročily koalice SPOLU, hnutí Hlas a Demokratická strana zelených – Za práva zvířat.
Odkaz na celorepublikové výsledky 
https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb
Všem voličům děkujeme za účast a doufáme, že své nabyté zkušenosti využijí v reálných volbách.