Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > "Šutry" v muzeu

"Šutry" v muzeuDatum konání:
27.4.2022

V dubnu navštívili naši studenti kvart geologické sbírky Ostravského muzea. Toto jsou jejich postřehy.

Šutry v muzeu Ostrava – tři pohledy studentů

Ve středu 27. 04. naše třída kvarta B navštívila Ostravské muzeum, které se rozkládá v komplexu staré radnice v centru Ostravy. V muzeu jsme si prohlédli krátkou prohlídku o minerálech a nerostech z ostravské pánve a vypracovali část pracovního listu. Návštěvou nás povedla paní geoložka Mgr. Mertová. Prohlídka byla přínosná, nejvíce nás zaujal místní orloj.

Marek Lazecký a Ondřej Máca

 

Navštívili jsme zejména geologickou sekci muzea. Mohli jsme vidět archeologické nálezy, rozsáhlou paleontologickou sbírku nebo také pozoruhodné minerály a drahé kameny z celého světa. Dozvěděla jsem se Petřkovické Venuši nazývané také Landecká Venuše, která je stará přibližně 23 000 let a byla nalezena pod mamutí stoličkou v místě lovců mamutů. Na závěr prohlídky jsme se šli podívat na Maškův orloj, což je jediný interiérový orloj v ČR a vyrobit ho trvalo celých 11 let. Prohlídka se mi moc líbila, nejvíce mne zaujaly minerály, které byly přehledně rozdělené od prvků až po organolity.

Veronika Kyšková

Prohlédli jsme si tři expozice: Prehistorie, Geologie (nerosty a horniny) a Geologie (zkameněliny). Zajímavý poznatek, který jsme si odnesli domů, byla informace, že dnešní část Ostrava – Bazaly je pojmenována podle horniny bazalt-čedič. Zajímavá byla také prohlídka Maškova orloje z let 1924-1935, který je jediným interiérovým orlojem v České republice. Prohlídka se mi moc líbila, nejvíce expozice s nerosty a horninami a jsem ráda, že jsem návštěvu muzeu podstoupila.

Anna Nováková