Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Zahraniční exkurze do Shakespearova kraje

Zahraniční exkurze do Shakespearova krajeDatum konání:
10.9.2023
Datum ukončení:
16.9.2023

Po dlouhé covidové pauze se studenti našeho vyššího gymnázia konečně zase vypravili na kulturně-historickou exkurzi až za daleký Lamanšský průliv, a to do Velké Británie. Zájem byl samozřejmě obrovský, protože země ani po Brexitu neztratila pro mnohé z nás svou atraktivní barvu, vůni a kouzlo. Program jsme proto měli nabitý zajímavými místy, proloženými krátkodobými pobyty v místních anglických rodinách v anglickém Stratfordu nad Avonou, vyhlášeném rodišti dramatika Williama Shakespeara.

Ze Stratfordu jsme podnikali celodenní výlety do Birminghamu a Black Country Living Museum, které nám nabídlo největší muzejní expozici pod širým nebem. Navštívili jsme zříceninu Kenilworth Castle, ale také typický středověký hrad Warwick Castle. Konečně také neunikl naší pozornosti ani turisty vyhledávaný Stratford nad Avonou, kde jsme načerpali inspiraci v rodném domě Williama Shakespeara, ale i v malebném kostelíku Holy Trinity, kde je slavný dramatik pohřben.

Velkým zážitkem pro všechny studenty bylo zajisté ohromné sídlo a rodiště Winstona Churchilla, Blenheim Palace, obklopené překrásnými rozsáhlými zahradami a slavné univerzitní město Oxford, kde jsme dokonce měli možnost si prohlédnout kolej Christ Church College a podívali jsme se do míst, kde se natáčely scény z Harryho Pottera a jiných filmů.

Krásy Londýna jsme si užili dokonce ve dvou dnech a stále máme pocit, že by toho bylo ještě spousta, co objevovat. První den zájezdu jsme se věnovali části Tower Bridge, St. Paul‘s a jako bonbonek jsme si dopřáli skupinovou prohlídku slavného Shakespearova divadla na březích Temže, The Globe.
Při druhé návštěvě Londýna poslední den jsme se již pohybovali v části Westminster, takže nám neunikly pohledy na Parliment, Buckingham Palace, třídu Whitehall, Westminster Abbey, a to nejen procházkou okolo nich velmi rušným pátečním provozem centrem Londýna, ale také z ptačí perspektivy z obřího vyhlídkového oka London Eye.

Na poslední naší cestě lodí po řece Temži jsme se s Londýnem rozloučili pohledem na právě se otvírající osvětlený noční pohádkový Tower Bridge a následovala už jen klidná cesta podmořským tunelem zpět na pevninu a domů.

Bylo skvělé cestovat ve společnosti nadšených mladých lidí prahnoucích po kulturních zážitcích, informacích a nových místech. Náš zkušený průvodce Pavel Hladík se je snažil zásobovat zajímavými tipy, vtipy a poznámkami, které jinak v průvodci nenajdete. Když ještě někdo potřeboval vědět více, měli jsme všichni k dispozici aplikaci na mobilu nabitou informacemi, odkazy a dalšími video ukázkami, což bylo fantastické.

Neskromně musím přiznat, že se nám nejednou dostalo nemalé pochvaly za velmi kultivované chování a skvělou znalost angličtiny našich studentů, a to na společných prohlídkách, stejně jako v ohlasech z hostitelských rodin. Na to jsme obzvláště pyšní, ale však není divu, že jsou tak šikovní, nejčastějším nákupem suvenýrů byly anglické knihy!

Doufáme, že tato cesta bude studentům přínosem v dalším studiu i životě osobním a pracovním.

Přejeme jim, aby je krásné vzpomínky těšily i v deštivých dnech. Však každý mrak má stříbrný okraj, jak se říká v Anglii.