Dne 21. 3. 2022 se maturanti ze společenskovědních seminářů zúčastnili workshopu s názvem Zasedni v Bruselu, který organizuje platforma studentských spolků a organizací Stužák neboli studenti žákům. Jedná se o projekt studentů vysokých škol, který má za cíl pomoci žákům středních škol hravou formou rozplést pavučinu mezinárodních vztahů, politologie, práva, ale také sociologie či moderních dějin. My jsme se prostřednictvím jednoho z široké nabídky workshopů rázem přenesli do samotného srdce Evropské unie – Bruselu.
V první půlhodině nás studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci seznámili formou přehledné prezentace se základními principy fungování čtyř nejdůležitějších institucí EU – Evropské rady, Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, dříve zvané Rada ministrů. Letošní maturanti ze ZSV ocenili nejen zopakování učiva, ale také logicky členěný zápis, který si pro nás přednášející předem připravili.
Po rychlém průletu strukturou EU přišly na řadu kachničky. Podstatou této části workshopu byla interaktivní hra, v rámci níž nám byly přiděleny kartičky s názvy institucí, které jsme měli zastupovat, včetně státní příslušnosti, popřípadě příslušné frakce Evropského parlamentu. Poté jsme si sesedli do skupin podle institucí a přistoupili jsme k samotné simulaci legislativního procesu. Jednotlivé orgány se měly usnést na novém právním předpisu, na základě něhož by Evropská unie vyráběla a distribuovala modrožluté kachničky v barvách EU dětem z jednotlivých členských států. Návrh byl podán Evropské komisi, což je hlavní výkonný orgán EU, poté byl podstoupen k projednání jak Evropskému parlamentu, tak Radě EU, tedy orgánům, jimž náleží zákonodárná odpovědnost. Jelikož se názory a vize obou institucí rozcházely a nám již nezbýval dostatek času, nebyl tento předpis schválen. V praxi je však hlavním cílem všech zákonodárců dosažení konsenzu, a proto bývají v naprosté většině případů nové předpisy schváleny již v prvním čtení.
Závěrem si přednášející ověřili naše nabyté znalosti prostřednictví Kahootu – ti nejlepší se pak za odměnu mohli vyfotit na stupni vítězů. :)
No a co jsme si vlastně z celého workshopového odpoledne odnesli? Především jsme se zorientovali v legislativním procesu EU a utřídili si pravomoce a role jednotlivých evropských institucí. Jediné, co nás mrzí, je, že jsme nedostali ty modrožluté kachničky…