Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Banalita zla - netradiční přednáška pro studenty společenskovědního semináře

Banalita zla - netradiční přednáška pro studenty společenskovědního semináře



Datum konání:
14.3.2022
Datum ukončení:
16.3.2022

Banalita zla - co toto slovní spojení vlastně znamená? I takováto otázka se nám zrodila v hlavě, když jsme se dozvěděli, jakému tématu se budeme v další „dvouhodinovce“ našeho semináře věnovat.

V den D nás přednášející, vyučující na Ostravské univerzitě, Dr. phil. Lenka Naldoniová a ThLic. Vladimír Šiler, Dr., přivítali v naší provizorní posluchárně a přednáška zanedlouho začala. Nejprve jsme se dozvěděli, kdo byla Hannah Arendtová a čím se zabývala. Někteří z nás mohli využít své dříve získané vědomosti z hodin dějepisu o Adolfu Eichmannovi, jelikož právě tzv. Jeruzalémský tribunál, kde byl Eichmann odsouzen k smrti, Arendtová sledovala. V návaznosti na tuto událost podala své svědectví v podobě knihy Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla. Většina z nás si v hlavě tvoří obrazy lidí, kteří pro nás zosobňují zločince. Avšak v reálném světě, jak konstatuje i Arendtová na základě svých pozorování, zločinci vypadají jako „normální lidé“. I sám Eichmann se se svým vzhledem nijak nevymykal většině lidské populace, byl to v tomto ohledu pouze a jen obyčejný člověk. Jak ale takovýto člověk mohl být schopen činit tak hrůzostrašné skutky? Jak se z běžného jedince, který nijak nelační po násilí, stane masový vrah, utlačovatel, zločinec? Podobné otázky si můžeme klást i ve spojitosti s (ne)slavným Stanfordským experimentem P. Zimbarda. I zde se z nevinných jedinců staly stvůry. Ale proč? Jak k tomu došlo? Zde jsme však neskončili, taktéž během tzv. Milgramova experimentu či Rwandské genocidy můžeme pozorovat ony proměny lidí. Arendtová tento jev pojmenovala banalitou zla.

Ve spojitosti s těmito situacemi a jednáním můžeme mluvit také o tzv. strukturálním zlu. Zlu, které není samotného jedince, ale jedná se o zlo podmíněné danou situací či systémem. Sám Eichmann prohlašoval, že pouze plnil rozkazy, které dostal shora - delegoval svou zodpovědnost. A podobně, alespoň podle svých svědectví, jednalo i mnoho dalších.

Nemůžeme tedy poznat zločince podle vzhledu, jelikož většina pachatelů zla se podobá obyčejným lidem, jsou nerozpoznatelní, jsou jedni z nás. Jsou lidmi, kteří za běžných okolností žijí poklidný život, nejsou sadističtí, nechtějí zabíjet. Avšak poté se dostanou do situace, kde se jejich chování radikálně změní. Najednou jsou schopni trestat, ponižovat, týrat a zabíjet jiné lidi, nevinné lidi, bez toho, aniž by jejich činy byly založeny na pevném přesvědčení o „správnosti” jejich jednání. Na toto téma bychom mohli pokračovat do nekonečna, proto jsme se museli posunout dále.  

Ke konci našeho společného setkání nám byl představen koncept přirovnávající lidské chování k tzv. anonymnímu hejnu hus a celé téma bylo uzavřeno metaforou dvorku. Zde existují dvě skupiny jedinců - drůbež a labutě - každý z nás může být drůbeží běhající po dvorku, nebo labutěmi na nebi. Je jen na nás, jak si vybereme. Můžeme zůstat při zemi, nebo vzhlížet k nebi, nahoru, výše.

Celá hodina a půl nám přinesla příležitost zamyslet se, vidět paralely mezi historií a současností, odnést si s sebou něco do života.

Od našich přednášejících jsme dostali několik zajímavých textů pro ty, které téma zaujalo, kteří si chtějí stále rozšiřovat obzory. Níže přikládám pár odkazů, třeba se i Vy dozvíte něco nového.

Moc děkuji našim přednášejícím za ochotu přijít a věnovat se nám. Děkuji za Váš čas a sdílení názorů na toto ne často diskutované téma pro SŠ.

 

A nakonec pár hodnocení dalších studentů, jelikož jedinec nikdy nemůže vystihnout názor desítek studentů.

„Líbilo se mi, když [přednášející] informace zasazovali do historického kontextu nebo současného dění. Bohužel mi ale přišlo, že nedokázali udržet myšlenku, a i když vlastně pořád mluvili, tak ve výsledku nic neřekli.“

„líbilo se mi propojení dějin se současným děním ????

„líbilo se mi, že nám dali i nějaká doporučení na knížky a filmy

 

Více o našich hostujících přednášejících:

https://ff.osu.cz/lenka-naldoniova/26369/#1-zakladni

https://ff.osu.cz/vladimir-siler/12899/#1-zakladni

 

Odkazy související s tématem:

https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Zlo_ban%C3%A1ln%C3%AD

https://vltava.rozhlas.cz/smejici-se-bestie-hannah-arendtova-a-banalita-zla-8148007

https://www.flowee.cz/clovek/8528-banalita-zla-navenek-jednaji-podle-pravidel-ve-skutecnosti-nemaji-problem-vrazdit

https://www.respekt.cz/special/2015/vizionari/philip-zimbardo-mel-jsem-to-zastavit-driv

https://theses.cz/id/py5g37/20880377

https://karolinum.cz/data/clanek/2869/173-196.pdf

https://univerzitaproskoly.osu.cz/kategorie/stredni-skoly/ss-filozofie-prednaska/