Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Zkoušky DELF

Zkoušky DELFDatum konání:
15.3.2021

O co se jedná?

Diplôme d'études en langue française (DELF), v doslovném překladu Diplom studií francouzského jazyka, je mezinárodně uznávaný certifikát, který je v České republice možno skládat pod záštitou Alliance française. Tato zkouška je vydávána francouzským ministerstvem školství a svým držitelům umožňuje prokázat nabyté jazykové schopnosti. Nejedná se však o dokument, jímž se mohou pyšnit pouze zástupci z řad studenstva, zkouška má několik kategorií, a tak se k jejímu složení mohou přihlásit i lidé ze široké veřejnosti, kteří v této románské řeči našli zalíbení. Certifikát DELF se může skládat na čtyřech úrovních, které odpovídají (jako v ostatních jazycích) Společnému evropskému referenčnímu rámci (A1, A2, B1 a B2).

DELF B1 a žáci oktávy B

Dne 15. března 2021 se tak dva z našich studentů, jmenovitě Ema Ostřížková z oktávy B a Petr Makán z téže třídy, zúčastnili zkoušek DELF na úrovni B1 v Allianci Française d´Ostrava na ulici Čs. legií. Zkouška jako taková se skládá ze čtyř částí, které mají prověřit nejenom schopnost studentů porozumět psanému textu a poslechovým cvičením, ale také klade důraz na vlastní produkci (ať už psanou v podobně slohového útvaru, či mluvenou při ústním pohovoru). Jeden ze zajímavých faktů o struktuře této zkoušky spočívá v tom, že (například oproti zkouškám z anglického jazyka) zde nenajdeme žádné teoretické cvičení francouzské gramatiky. DELF si klade za cíl, aby jeho úspěšný kandidát uměl použít francouzštinu hlavně v praktické sféře - při každodenních životních situacích.

Příprava ani celý průběh zkoušky však nebyly zcela snadné. Zejména při poslechovém cvičení musel člověk zapojit všechny své síly. Tvrdá osmiletá práce se však vyplatila a přinesla „vytoužené ovoce” v podobě úspěšného složení zkoušky. Oba naši studenti dosáhli nadprůměrných výsledků ve všech čtyřech částech. Já, jakožto jeden z účastníků, navíc musím ocenit i možnost poprvé se octnou na „potítku” a ponejprv tak připravit psychiku na nadcházející maturitní zkoušku. Certifikát DELF vnímám jako úžasnou příležitost, jak zúročit studium na střední škole, a doufám, že se i nadále francouzský jazyk jakožto předmět bude vyučovat a že studentů našeho gymnázia, kteří úspěšně složí tyto zkoušky, bude jen přibývat. Stojí to opravdu za to!

Petr Makán, 8.B