Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Český jazyk a literatura > Patero zámků ke svobodě. Úniková hra k výročí 17. listopadu 1989.

Patero zámků ke svobodě. Úniková hra k výročí 17. listopadu 1989.



Datum konání:
12.11.2019

Na celý úterní den 12. listopadu 2019 se školní knihovna GOH proměnila ve vyšetřovnu StB a žalářní kobku. Našim studentům však žádné nebezpečí ani násilí nehrozilo. Právě naopak. Pedagogové předmětové komise českého jazyka a literatury si pro ně totiž připravili napínavou únikovou hru „Patero zámků ke svobodě.“ Jednalo se o jednu z mnoha akcí spojených s 30. výročím 17. listopadu 1989, a přilákala dokonce i štáb České televize.

Prvotní inspirace oživit výuku moderní české kultury a historie právě takovouto netradiční formou vycházela z naší osobní zkušenosti s tzv. escape games, tedy únikovými hrami, které se v současné době stávají stále populárnějším zdrojem společenské zábavy. Spojení dobrodružné atmosféry, „lehkého adrenalinu" vyvolaného neúprosně odpočítávaným časem, zajímavého příběhu, nenásilné formy poučení a nutnosti koordinovaného, týmového postupu, to vše jsme vyhodnotili jako žádoucí, atraktivní a lákavé atributy, vhodné pro práci s našimi studenty.

V žádném případě jsme neměli v úmyslu konkurovat profesionálně připraveným únikovým hrám, které se odehrávají v mnohem větším prostoru, často využívají nejmodernějších technologií a předchází jim finančně i technicky náročná příprava. Chtěli jsme pouze využít základních postupů a principů těchto her, abychom mohli našim studentům nabídnout vzrušující „půlhodinku“ v prostorách nově renovované školní knihovny a předat jim nové poznatky originálnější, hravější formou. Věříme, že si takto z našeho "vězení" odnesli více než hezkou vzpomínku.

Tematicky je naše úniková hra zasazena do 80. let 20. století, tedy do období, které u nás vyvrcholilo Sametovou revolucí. Studenti se proto při plnění různorodých úkolů seznamovali s významnými osobnostmi tehdejší české kulturní a politické scény, setkávali se s ukázkami jejich tvorby, dozvídali se o jejich osudech v době normalizace. O konkrétní podobě a obsahové náplni jednotlivých disciplin záměrně pomlčíme, neboť věříme, že naše úniková hra může v budoucnu zaujmout ještě řadu studentů, kteří neměli tu možnost zúčastnit se úterního premiérového zahájení.

Konečným cílem všech pětičlenných týmů byl samozřejmě únik z uzamčené knihovny, symbolizující totalitní společnost 80. let. Tomu však předcházela nutnost odemknout postupně „pět zámků ke svobodě“ a učinit tak navíc v čase co nejkratším, neboť vteřiny a minuty na spuštěných stopkách nemilosrdně uháněly…

O pomyslné vítězství mezi „útěkáři“ se v tuto chvíli dělí následující dva týmy:

„1234“ (kvinta B) s celkovým časem úprku 15 minut 20 vteřin

„Tři blondýnky a jedna zrzka“ (septima A) s časem 15 minut 37 vteřin (ovšem bez využití nápovědy)

Ještě jednou srdečně děkujeme všem zúčastněným za ochotu a energii, kterou do hry vložili, a připomínáme jim posvátný slib mlčenlivosti, který – ještě mezi vězeňskými zdmi knihovny – všichni složili. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že „Patero zámků ke svobodě“ neztratí své kouzlo jedině tehdy, když zůstanou bezpečně uchována všechna jeho tajemství…

Lukáš Bárta za realizační tým a knihovnické bachaře