Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Český jazyk a literatura > Výlet do hlubin naší duše

Výlet do hlubin naší dušeDatum konání:
12.4.2017

Je středa 12. dubna, sedm hodin třicet minut ráno a třída 2. C se schází ve vestibulu svinovského nádraží. Jedeme na školní výlet. Míříme do rodného domu zakladatele moderní psychologie Sigmunda Freuda! Když však v Příboře, ve kterém slavný psychoanalytik strávil první tři roky svého života, vystoupíme, zamíříme nejdříve k místnímu gymnáziu, které v r. 1911 navštívil Tomáš Garrigue Masaryk, a po jeho vzoru se zde vyfotíme.

Konečně už tedy míříme k vrcholu našeho výletu, rodnému domu Sigmunda Freuda, který dnes funguje jako interaktivní muzeum. Domeček není nic přepychového, je malý a, jak trefně poznamenal pan učitel Horák, ve freudovském stylu pokroucený. Na prohlídce se dozvídáme podrobnosti z psychologova dětství a také mnohé o jeho pozdějších úspěších. Naštěstí však, jak nám hlas pana Freuda ve sluchátku říká, neuznává skupinovou terapii, takže se nemusíme bát žádných otázek.

Jakmile se všichni vystřídáme u knih, fotografií, replik a ostatních zajímavých exponátů, vydáváme se na další část naší školní výpravy. Po zastávce u kostela Narození Panny Marie s křížovou cestou po obvodu hřbitovní zdi zamíříme do nedalekého piaristického kláštera, kde nás čeká přednáška o barokní literatuře v podání etnografa a vedoucího místního muzea PhDr. Václava Michaličky, Ph.D. Ač si mnozí z nás mysleli, že se jedná o téma silně nezáživné, dočkali jsme se spousty nových, opravdu zajímavých informací, ba dokonce jsme si mohli knihy ze sedmnáctého století, za podmínky nasazení rukavic, i osahat.

Přes krásnou a nově zrekonstruovanou zahradu kláštera se vracíme na náměstí, které, jako většina míst a budov zde v Příboře, nese příjmení slavného rodáka. Zde máme krátký rozchod na oběd, po kterém se, opět vlakem, vydáváme zpátky domů.

Daniela Novotná, 2. C