Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Náboj Junior

Náboj JuniorDatum konání:
25.11.2022

Náboj Junior 2022

Náboj Junior je soutěž v matematice a fyzice pro maximálně čtyřčlenné týmy. Tento rok se uskutečnil 25. 11. 2022 od 10:00 do 12:00

Náboj Junior je mezinárodní soutěž v matematice a fyzice určená pro 4členné týmy žáků primárně 8. a 9. ročníku základních škol a příslušné ročníky osmiletých gymnázií. Soutěž trvá 120 minut. Na začátku soutěže obdrží každý tým 6 úloh. Vždy, když tým nějakou úlohu správně vyřeší, dostane novou úlohu. Vítězem se stává tým, který v daném časovém limitu správně vyřeší nejvíce úloh.

Soutěžní úlohy jsou seřazené ve vzestupném pořadí podle předpokládané náročnosti. Díky tomu je soutěž vhodná jak pro žáky, kteří jsou v matematických soutěžích méně zkušení, tak i pro úspěšné řešitele matematické a fyzikální olympiády.

Úlohy v Náboji Junior se značně liší od běžných školních úloh zaměřených na procvičení některého postupu či vzorce. Žáci tak řeší úlohy, které vyžadují jistou dávku vynalézavosti a kreativity.

Úspěch v soutěži závisí nejen na schopnostech jednotlivých členů týmu, ale také na tom, jak efektivně dokáží spolupracovat. Kromě rozvíjení představivosti a logického myšlení je naším cílem ukázat žákům krásu matematiky a fyziky.

Soutěž se tento rok konala mezinárodně v Belgii (online), v České republice, ve Francii (online), v Nizozemí (online), v Chorvatsku (online), v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku (online). 

Jedním z míst, kde soutěž probíhala, bylo i naše gymnázium. Celkem zde soutěžilo 30 týmů, z nichž se na 3. místě se umístil tým našich žáků ve složení: Tomáš Tulach (Kvarta), Tereza Maléřová (Kvarta), Alena Marešová (Kvarta), Maxmilián Škvrna (Kvarta). Na 14. místě se umístil tým: Lucie Endlová (Kvarta), Božena Lednická (Kvarta), Hana Šebková (Kvarta), Nela Tognerová (Kvarta).