V pondělí 7. 12. 2020 proběhl již 11. ročník soutěžní Ekokonference – tentokrát však online formou.
VíceE-mail: jarmila.kucerova@gyohavl.cz
Mgr. Ivo Strachotta | ivo.strachotta@gyohavl.cz |
Mgr. Milan Birke | milan.birke@gyohavl.cz |
Mgr. Martin Fluksa | martin.fluksa@gyohavl.cz |
Mgr. Ivana Fusková | ivana.fuskova@gyohavl.cz |
Mgr. Lucie Otáhalová | lucie.otahalova@gyohavl.cz |
Výuka biologie probíhá v každém ročníku víceletého i čtyřletého učiva a je doplněna v sekundě, kvartě, kvintě a sextě a v odpovídajících ročnících čtyřletého gymnázia (1. a 2. ročníku) laboratorními pracemi. V posledních dvou ročnících si mohou studenti volit biologický seminář.
Semináře jsou zaměřeny ve třetím ročníku na praktické dovednosti a jsou realizovány formou laboratorních prací. V posledním ročníku je seminář změřen na teoretická cvičení doplněných exkurzemi a besedami s odborníky z oblasti biologie, chemie a medicíny a je kvalitní přípravou ke školní maturitě i přijímacímu řízení.
Převážná část výuky probíhá na učebně biologie, kde jsou k dispozici odborné pomůcky, makety a torza, literatura, tabule s interaktivním 3D dataprojektorem, mikroskopy, pomůcky pro mikroskopování a mikroskop s vizualizérem s možností projekce preparátů. Učebna slouží i pro konání laboratorních cvičení, proto jsou v podlaze rozvody elektrického proudu a každá lavice má vlastní zásuvku.
Naši studenti se každoročně účastní biologických soutěží vyhlašovaných nejen krajem, ale i celorepublikových. V těchto soutěžích máme úspěšné řešitele okresních i krajských kol a třikrát postup do celorepublikového kola.
Biologická olympiáda – 4 kategorie dle ročníku školy (A, B, C a D).
Soutěž Mladých zoologů a Velká cena ZOO – soutěž ve znalostech z oblasti zoologie, pro 6. – 9. třídu ZŠ.
Ekokonference – soutěž jednotlivců až tříčlenných družstev z tercií a kvart na téma ochrany životního prostředí.
Přírodovědný klokan – soutěž korespondenčního charakteru v přírodovědných a technických oborech, 2 kategorie: Kadet (8. a 9. ročník ZŠ).
Ekologická olympiáda – 1 kategorie dle ročníku školy (tříčlenná družstva). Soutěž v základních přírodovědných disciplínách aplikovaných na praktické užití při řešení problémů tuzemského životního prostředí.
Geologická olympiáda – soutěž ze znalostí geologie, mineralogie a petrografie pro jednotlivce ze všech ročníků. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích.
Středoškolská odborná činnost – 18 oborů
Primy: Stanice mladých přírodovědců
Sekundy: ZOO – výukový program s pracovním listem
Tercie: 1. pomoc, praktické cvičení s ukázkami základní pomoci
Kvarty: VŠB – TUO (geologický pavilon)
1. ročník + kvinty: arboretum Nový Dvůr
2. ročník + sexty: Den Země (výukový program s pracovním listem, pozorování a samostatná práce v lokalitě rybníku Štěpán)
Semináře: BS, BSC – Anthropos + Mendelárium (BS4), Gyncentrum Ostrava (BS4), Genetické pracoviště fakultní nemocnice (BS4), Krevní centrum (BS3), ZOO (BS3), vycházka do Poodří nebo do Turkova s botaničkou (BS3, BS4), Slezská nemocnice Opava – patologické muzeum (BS3), exkurze na 112 (BS3) další exkurze dle nabídky.
Mgr. Jarmila Kučerová
září 2023
Datum konání: 7. 12. 2020
V pondělí 7. 12. 2020 proběhl již 11. ročník soutěžní Ekokonference – tentokrát však online formou.
VíceDatum konání: 26. 6. 2020
V červnu proběhla zcela netradičně krajská a celostátní kola geologické a biologické olympiády. Naši studenti, kteří postoupili do kraje, je absolvovali distančně a byli velmi úspěšní.
VíceDatum konání: 1. 10. 2019 - 31. 8. 2020
Peněžní prostředky byly získány z rozpočtu Moravskoslezského kraje žádostí o poskytnutí neinvestičního účelového příspěvku v rámci EVVO pro školní rok 2019/2020. Celková plánovaná výše uznatelných nákladů činí 70 000 Kč.
VíceDatum konání: 18. 12. 2019
Talentovaní středoškoláci z našeho regionu si vyzkoušeli, jak velký skok je přesun ze školní lavice za řečnický pult a jaké to je být vysokoškolákem.
VíceDatum konání: 17. 12. 2019
17. 12. 2019 absolvovali studenti biologických seminářů exkurzi do historie vývoje člověka.
Více